Salı , 19 Ocak 2021

BAŞKAN’IN MESAJI VE ÇAĞRI

Derneğimizin Adı, ULUSLARARASI ALIYA DÜŞÜNCE DERNEĞİ olarak alması, İslami bilincin bu toplumda inşa çabası yanında gönüllü arkadaşlarımızın aynı misyon aynı hedef noktasında bir araya gelmelerinin tezahürüdür.

Bosna’nın özgürlük mücadelesiyle özdeşleşen Aliya İzetbegoviç’in doğum günü olan 08/08/2016 ULUSLARARASI ALİYA DÜŞÜNCE DERNEĞI 10 STK kuruluşun tavsiye ve önerisi ile kurulmuştur. Tarihte iz bırakmış devlet adamı olmanın çok ötesinde bir kimlik çizen, Aliya İzetbegoviç, düşünce ufkuyla sadece Bosna halkı için değil tüm insanlık için Müslüman kimliği ile evrensel ölçekte fikir geliştiren, düşünce iklimimizi zenginleştirerek bizi düşünmeye ama daha çok düşünmeye davet edeceği için onun tecrübe ve birikiminden fikirlerinden son derece istifade etmeyi amaçlıyoruz. Sadece o değil şüphesiz yakın ve uzak tarihte önemli lider şahsiyet önder ilim adamı her kim varsa onların tecrübe ve birikiminden faydalanmak, hedeflerimiz arasındadır.

ALİYA DÜŞÜNCE DERNEĞİ OLARAK ÖZETLE;

İslam bilincinin diriltilmesini daha canlı tutulmasını hedefliyoruz. ULUSLARARASI ALİYA DÜŞÜNCE DERNEĞİ kültürel ilmi, ahlaki, hikmet ve istişare ile hareket etmeyi kendine ilke edinmiş, İslam’ın bireysel, ailevi ve toplumsal hayatımızın tüm alanlarında İslam düşüncesinin doğru aktarılması için çalışmayı amaçlamıştır.

“Müslümanlar kardeştir!” ilan edilmiş bu mesajı ile kardeşliğe götüren yolun kısaltılması için, Müslümanların sosyal hayattaki gelişmelerde daha fazla birlik ve beraberliğe yer verecek dayanışma ve ortak çalışmalarda bulunmak gerektiğini benimsemiştir. 15 Temmuzu milat kabul ederek, özellikle ülkemizde yaşananlardan dersler çıkararak, ülkemizde ve İslam dünyasındaki büyük çalkantılar ve çatışmalardan ve bunlara bağlı insanımızın artan sorunlarına İslami çözümler üretebilen aydın, entelektüel, ilim adamı şahsiyetlerden azami derece istifade ederek, halkımızla buluşturup kaynaştırarak doğru bilgi paylaşımını sağlamayı amaçlamıştır.

Düşünce kuruluşları ile işbirliği yaparak tarihte iz bırakmış önemli şahsiyetlerin eserlerin okunmasını sağlamak, okuma kulüpleri kurarak okumaya teşvik çalışmalarında bulunmayı ve bu alanda dergi vb. faaliyetlerle “İlim Müslüman yitiğidir.” sözünden hareketle kaybolan değerleri tekrar kazanmaktır. Balkan ülkeleriyle kültürel sosyal dayanışma yardımlaşma birlik ve beraberliği sağlamak bölge ve dünya barışını desteklemek, sadece il ve ilçe bazında değil uluslararası düzeyde buluşmayı, buluşturmayı, çalışmayı amaçlıyoruz. Türkiye’deki öğrenci ve çalışan gençliğimizin kültürel, sosyal ve entelektüel düşünce ve ufukların gelişmesine, yabancı gençlik ile Türk gençliğini buluşturacak ortak etkinlik ve çalışmalar yapmayı, Türkiye gençliğini uluslararası faaliyetlere teşvik etmeyi, Müslüman kadının ve ANNE faktörünün toplumun değişiminde en önemli değer olduğunu unutmadan çalışmak için yola çıkmış bulunmaktayız.

Hangi platformda olursanız olun! İyi ve güzel olan ne varsa, diğer adı İslam olan, onun bize emrettiği ve öğrettiği kardeşliğe katkı sağlayacak, bizimde bir sözümüz var. Bir eylem, bir katkı, elimizi taşın altına koymaya varız ve kararlıyız. Aydınlatılan ortamlar karanlıkta kalmayacaktır. Sakın arkanıza sağınıza solunuza bakmayın iyi ve güzel olanı eleştirmeden, istifhama yer vermeden hemen elinizi kaldırın ve ben varım deyiniz.

Sorumluluk kuşanınız.