Pazartesi , 8 Mart 2021

Aliya Düşüncesinde İnsan ve İslam – Dr. Süleyman Gündüz

Kent Konseyi ve Uluslararası Alija Düşünce Derneği işbirliğinde önceki akşam Sani Konukoğlu Konferans Salonu’nda “Alija Düşüncesinde İslam” konferansı verildi. Düzenlenen konferansa Belediye Başkan Yardımcısı Adil Kansu, Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Yusuf Şevki Yücel, kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.Konferansın konuşmacısıolan 22. Dönem Milletvekili Dr. Süleyman Gündüz, katılımcılara önemli bilgilendirmelerde bulundu.

 

GÜNÜMÜZ MÜSLÜMANLARININ ALİJA’DAN ÖĞRENECEĞİ ÇOK ŞEY VARDIR

Konferansın açılış konuşmasını yapan Uluslararası Alija Düşünce Derneği İnegöl Başkanı Ahmet Sert, “Kent Konseri ile ortaklaşa tertiplediğimiz ‘İnsan ve İslam’ konulu konferansımıza katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. İlçemizde yeni kurulun Uluslararası Alija Düşünce Derneğimizin açılış sürecinden bahsetmek istiyorum. 19 Ekim’de merhum Alija İzzetbegoviç’in 13. vefat yıldönümünde merkezi İnegöl ilçemizin kurmuş olduğumuz derneğimizin bu isimle kurulmasıyla ilgili Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Bakir İzzetbegoviç’ten yazılı bir onay talebinden bulunmuştuk. Konsey üyesi Bakir İzzetbegoviç bize bu anlamda onaylı ve destekli yazısını göndermiş ve bu süreci başlatmışızdır. Bosna Hersek Ankara Büyükelçimiz Damir Dzanko Beyefendiyi yakın zamanda derneğimizin tanıtım programında misafir ettik ve aynı günde derneğimizin açılışını birlikte gerçekleştirdik. Derneğimizin stratejik planlama neticesinden misyonunu, ilkelerini, amaçlarını, çalışma birimlerini oluşturmuş bulunmaktayız. Her geçen gün yeni arkadaşlarımızın desteğini alarak zenginleştirmeye, güzel çalışmalara imza atarak derneğimizin içeriğini nitelikli bir hale taşımayı amaçlıyoruz. Alija düşüncesinin fikirlerinin yeni kuşaklara aktarılması konusunda çalışmalarda bulunuyoruz. Dernek merkezimizde oluşturduğumuz okuma salonu ile farklı günlerde yaptığımız programlarla Alija okumalarını, gençlik buluşmalarını ve hanım faaliyetlerini de başlatmış bulunmaktayız. Konferans ve söyleşilerle kıymetli büyüklerimizi ilçemiz halkıyla buluşturarak özellikle Alija fikir ve düşüncelerinin toplumumuza aktarılması noktasında çalışmalarımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz. Bosna Hersek’te bulunan bir takım STK’lar ile işbirliği yaparak Bosna Hersek’te ve ilçemizde Uluslararası Alija sempozyumlarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kardeş okul projemiz var. Bosna’da bilgisayar sınıfları oluşturmayı, iki kardeş ülke arasında karşılıklı çalışmalar yapmayı, ülkemiz ve ilçemiz okullarında Alija okuma toplulukları oluşturarak gençlerin özgür düşünce ekseninde fikir üretme kabiliyetlerini yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Stratejik planlamamız neticesinde bir misyonumuz var.  ” dedi.

ALİJA İZZETBEGOVİÇ TAM MANASIYLA ANLAŞILAMAMIŞ BİRİSİDİR

Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah ise, “Bu akşam sınırları dünyaya taşmış olan önemli bir mütefekkirin, devlet adamının, uluslararası ilişkiler uzmanının hayatını paylaşacağız, düşüncelerine tanık olacağız. Bu konuda Türkiye’de Bosna’yı ve Alija’yı en iyi tanıtacak isimlerden birincisi Süleyman Gündüz bey olduğu için kendisini davet ettik. Sağ olsun bizi kırmadı. Alija İzzetbegoviç yaşamış olduğu dönem itibariyle bizim Mehmet Akif Ersoy’umuza çok benzemektedir. Kendisi savaşın içerisinde yer almış, tanıklık etmiş önemli bir devlet adamıdır. Mehmet Akif Ersoy gibi anlaşılamamış birisi olduğunu düşünüyorum. Mehmet Akif Ersoy kimdir diye sorarsak İstiklal Marşı şairimiz, Çanakkale şairi derler, belki Safahat kitabını bilenler olur, ondan sonra kendisi hakkında çok fazla şey konuşulmaz. Alija da tam böyle bir şey. Alija İzzetbegoviç esasında sadece iyi bir hukukçu, iyi bir uluslararası uzmanı değil, iyi bir Cumhurbaşkanı değil büyük bir mütefekkir, büyük bir Kur’an münevveri, İslam savunucusu… 1983 yılında yazmış olduğu İslam deklarasyonu kitabıyla 16 yıl hapis cezası almış, Kur’an üzerine, İslam üzerine muazzam çalışmalar yapmış bir insan. Onlarca kitabı, yüzlerce konferansı var. Sağ olsun Ahmet bey Alija Düşünce Derneği kurarak çok güzel bir hizmet yaptı. Umarım bundan sonra toplumumuz Alija’yı daha iyi anlar, Alija’nın şahsında da İslam’ı ve insanı daha iyi tanıma fırsatı buluruz” şeklinde konuştu.

 

GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İKİNDİ GÜNEŞİ

Son olarak söz alan 22. Dönem Milletvekili Dr. Süleyman Gündüz,Alija’nın gönül coğrafyamıza ikindi güneşi gibi doğduğunu ifade ederek, “Bugün burada gönül coğrafyamızda yetişmiş olan kıymetli şahsiyeti hem anlamak hem de konuşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. 13 yıl önce vefat eden Alija İzzetbegovic, gönül coğrafyamıza, yorgun dünyamıza adeta ikindi güneşi gibi doğmuş önemli bir şahsiyettir. Fotoğrafla uğraşanlar gayet iyi bilirler ki, ikindi güneşi cisimlerin üzerine bir çizgi misali doğar. Onun için Alija İzzetbegovic içinden geçtiğimiz bu bunalım çağının yaşandığı son dönemlerde ikindi güneşi gibi gönüllere doğmuş bir değerdir” dedi.

 

ÖZGÜRLÜK VE AHLAK

Alija İzzetbegovic’in İslam Deklarasyonu adlı kitabında İslam dünyasına bir reçete sunduğunu ifade eden Süleyman Gündüz,“Genellikle bizim ülkemizde, bizim kuşak daha çok İslam coğrafyasındaki tercümelerle İslam dünyasının sorunlarıyla ilgilendi. Ama Alija, Batı’dan bir ses olarak aramıza geldi. İslam dünyasının sorunlarına Batılı bir düşünce ve mantık ölçüsünde ama İslami bilince sahip olarak değindi. Onun bizden farklı olan tarafı şuydu, o bir İslam bilincine sahip, bağımsız bir akla sahipti; bu son derece önemlidir. Hayatı boyunca en çok önemsediği konu birinci derecede özgürlük sonra da ahlaktı” diye konuştu.

 

ALİJA BİR TOPLUM HEYKELTRAŞIDIR

Alija’nın bir kitle heykeltraşı olduğuna dikkat çeken Gündüz, “Ortalığın yakılıp yıkıldığı bir ortamdan toplumunu selametle bir kenara çıkartmak için olağanüstü bir çaba sarf ediyor. Bunda da başarılı oluyor. Onun için Alija, bir kitle heykeltıraşıdır. Bir heykeltraş gibi, mermer bir bloktan yontarcasına bir topluma kimlik ve kişilik kazandırdı. 92’de Sırpların önünden kaçan, hiçbir kimliği olmayan bir toplumu alarak; kişilikli, kendi inancı, ülkesi ve özgürlükleri adına canından vazgeçebilecek insanlar topluluğunun inşacısı oldu” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir